SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.

Tidsprogram DM VDM 14/7-21 Höör
2021-07-12 08:59

Tidsprogram 14/7-2021, DM och VDM i 200m, 800m och höjdhopp

   

200m

800m

Höjdhopp

17.00

     

KS,MS,M45,M50,M75 (9)

17.10

       

17.20

 

K55+K70 (3)

   

17.30

 

K40+K45 (4)

   

17.40

 

M75 (4)

   

17.50

 

M65+M70 (6)

   

18.00

 

M60 (4)

   

18.10

 

M55 (4)

   

18.20

 

M50 (5)

   

18.30

 

M45 (4)

   

18.40

 

M35-40 (5)

   

18.50

 

KS B-final (4)

   

19.00

 

KS A-final (4)

   

19.10

 

MS C-final (5)

   

19.15

 

MS B-final (5)

   

19.20

 

MS A-final (6)

   

19.40

   

KS Final (8)

 

19.50

   

MS B-final

 

20.00

   

MS A-final

 

20.10

   

K35-K65 (10)

 

20.20

   

M70+M75 (7)

 

20.30

   

M60+M65 (8)

 

20.40

   

M55 (6)

 

20.50

   

M50 (7)

 

21.00

   

M35+M45 (9)

 

 

1 juni 2021
2021-05-12 20:30

Följande gäller från den 1 juni:

  • Tävling och match samt mindre cuper utomhus och inomhus tillåts för barn och ungdomar.
  • Sommarläger och kollo tillåts för barn och ungdomar.
  • Tävling och match i mindre skala tillåts för vuxna utomhus.
  • Tävling för idrotter på väg, vatten och i skog tillåts för 150 personer.
  • 500 personer tillåts för publik med anvisad plats utomhus.
  • 100 personer tillåts för publik utan anvisad plats utomhus.
  • 8 personer tillåts fortsatt för publik utan anvisad plats inomhus.
  • 50 personer tillåts för publik med anvisad plats inomhus.

Samtidigt gäller fortsatt att alla ska ta hänsyn till allmänna råd och rekommendationer om att till exempel hålla avstånd. Mer detaljer kring ovanstående punkter kommer så småningom att presenteras av Folkhälsomyndigheten.

Friidrott 5-8 år 2021
2021-01-07 16:53
Lördagen den 16 januari drar vi igång säsongen med träning på de blå banorna kl. 10-11 för friidrottare mellan 5-8 år.
Varmt välkomna!
Resultat DM 5000 m
2020-09-06 18:48
KlassGrenOmgångPlacFörnamnEfternamnFöddFöreningResultatDM klassDM KS
F195000Final C1LykkeSjöberg2003Ystads IF18:08.25F192
Final D2LinneaBjörkvald2003Björnstorps IF19:25.98F19
Final D3FilippaLonhage2003Höörs IS20:04.48F19
Final D4MysaHillbur2003Höörs IS21:11.82F19

KS5000Final B1AnnaBjurman1988IS Göta17:30.97KS1

K355000Final E1VanjaTufvesson1985Björnstorps IF21:28.95K35

K405000Final E1LuisaJönsson1977Ystads IF24:12.70K40

K455000Final C1CamillaLindholm Borg1974Björnstorps IF18:40.93K453

K505000Final E1LottaMörck1966Hässleholms AIS21:36.90K50
Final E2CaisaBergman1968Genarps IF25:24.08K50

K555000Final E1BodilMårtensson1964Björnstorps IF25:53.24K55

K605000Final E1Anna-KarinHansson1956FK Snapphanarna22:42.93K60
Final E2EvaLönnqvist1956Ystads IF22:51.66K60

P195000Final A1OskarCarlsson2002Ängelholm IF15:47.58P193

MS5000Final A1MarkusCardell1987IS Göta16:25.46MS
Final A2SimonWikstrand1986IS Göta16:52.68MS
Final A3KristofferKarlsson1992UF Contact16:55.54MS ej DM
Final C4HampusPersson1996Hässleholms AIS18:37.19MS
Final C5MarttiasCarlsson1969IS Göta19:27.20MS


M225000Final A1AntonLindberg2000IS Göta15:46.69M222

M355000Final A1GernotYmsen1983Pan-Kristianstad15:45.19M351
Final A2DanielEkholm1981IS Göta16:22.84M35
Final A3FredrikJohansson1981Björnstorps IF16:27.39M35
Final B4BjörnLundberg1982Björnstorps IF17:16.68M35
Final B5AndreasCederström1984Björnstorps IF17:55.57M35
Final C6PelleSjöberg1981Björnstorps IF19:07.24M35
Final D7BujarBega1983IS Göta19:25.82M35
Final D8AntonLarsson1982Genarps IF19:53.68M35

M405000Final A1KarlDannestam1980Björnstorps IF16:37.82M40
Final A2TommyOlofsson1976Andrarums AIF16:39.47M40
Final B3AndreasWahlberg1980IS Göta17:55.86M40
Final B4PeterTall1977Björnstorps IF17:59.19M40
Final D5MickeSjöstrand1976Genarps IF19:30.65M40

M455000Final B1MartinEdvardsson1975Ystads IF17:28.35M45
Final B2MikeBakker1974IS Göta17:50.28M45
Final B3SebastianFannon1975Eslövs IF18:00.00M45
Final B4RikardJohansson1974IS Göta18:16.05M45
Final B5MartinHolm1973IS Göta18:31.85M45
Final B6AndersPersson1973Ystads IF18:43.96M45
Final C7MarkusJansson1974IS Göta19:05.34M45
Final E8DennisDue1973IS Göta21:26.72M45
Final E9DanielOhlin1973Björnstorps IF21:44.97M45

M505000Final B1HenrikHöglind1968Åhus FIK17:31.49M50
Final C2FredrikAplander1969IS Göta19:03.49M50
Final C3HåkanEkfors1968Björnstorps IF19:06.89M50
Final C4PatrikOlsson1970IS Göta19:13.43M50
Final C5GustavSande1969Genarps IF19:16.67M50
Final D6HåkanLarsson1969IFK Trelleborg19:45.18M50
Final D7Per-ErikMörck1966Hässleholms AIS20:13.93M50
Final D8JanForsberg1966LK Myran20:23.43M50
Final D9ToniEinstulen1970Hlm-9220:27.46M50


 
M555000Final B1B-GNilesjö1963IS Göta17:53.55M55
Final B2SvenLindeberg1963IS Göta18:27.31M55
Final B3HåkanReistad1964IS Göta19:25.15M55
Final D4Nils-ArvidOlofsson1964Ystads IF20:07.35M55
Final D5PeterHansson1964Björnstorps IF20:36.41M55
Final E6ErikLacayo1962Björnstorps IF20:39.12M55
Final BMatsBerglund1962Ystads IFDNFM55


M605000Final C1LeifLarsson1956Genarps IF18:57.37M60
Final C2ChrisDaanen1959IS Göta20:09.34M60
Final D3CrispinHetherington1960Höörs IS20:15.96M60

M655000Final E1TommyArnesson1953Simrishamns AIF21:55.73M65
Final E2BoAndersson1952Genarps IF22:20.03M65

Motion5000Final C1HåkanOhlsson1985---19:40.67Motion
PM 5000 m DM
2020-09-01 09:43
Zonindelning

PM 


DM 5000m 2020-09-05 Höörs IS


På uppdrag av Skånska Friidrottsförbundet hälsar Höörs IS välkomna till Höörs friidrottsarena Jeppavallen och DM i 5000 m löpning. Vi vill att ledare och tävlande läser nedan upplysningar noggrant då detta blir ett annorlunda DM med tanke på Covid-19. Det krävs att vi alla tillsammans genomför mästerskapet på ett säkert och korrekt sätt. 


Plats: Jeppavallen, Höör


Tidsprogram och heatindelning samt nummerlappar: http://www.hisidrott.se/nyheter/?ID=72155&NID=720761


Nummerlappar: Finns att hämta direkt vid ingången. Gäller som avprickning!


Omklädning: Kom omklädda och byta om hemma efteråt


Toalett: Finns på idrottsplatsen


Ingen prisutdelning. Medaljerna skickas till respektive klubb


Ingen kioskförsäljning


Zon 1: Tävlande heat och nästa heat samt funktionärer

Zon 2: Tävlande och tränare

Zon 3: Uppvärmning. Samt i parken utanför.


Ackreditering: Anmäl gärna vem som kommer som ledare. Minimera antalet så att vi kan hålla oss till FHM rekommendationer.


gert.moller@hisidrott.se

070-55 35 901


Väl Mött i Höör

Gert Möller och Maria Nilsson

HÖÖRS IS


DM 5000 m heat och startnummer
2020-09-01 09:23
Nr
Heat A start 14.00
2MSOlofSimann1995Majornas IKutom tävlan
3MSJohanGustavsson1987IS Göta
4M22AntonLindberg2000IS Göta
5M35DanielEkholm1981IS Göta
6P19OskarCarlsson2002Ängelholm IF
7M35GernotYmsen1983Pan-Kristianstad
8M40KarlDannestam1980Björnstorps IF
9M35MarkusSollven1982Björnstorps IF
10MSMarkusCardell1987IS Göta
11M35FredrikJohansson1981Björnstorps IF
12M45JohanAlfven1974Björnstorps IF
13M40TommyOlofsson1976Andrarums AIF
14MSSimonWikstrand1986IS Göta
15MSKristofferKarlsson1992UF Contactutom tävlan
Heat B start 14.25
16M45MikeBakker1974IS Göta
17M45MartinEdvardsson1975Ystads IF
18M35BjörnLundberg1982Björnstorps IF
19KSAnnaBjurman1988IS Göta
20M50HenrikHöglind1968Åhus FIK
21M35AndreasCederström1984Björnstorps IF
22M45SebastianFannon1975Eslövs IF
23M40AndreasWahlberg1980IS Göta
24M45RikardJohansson1974IS Göta
25M55B-GNilesjö1963IS Göta
26M45AndersPersson1973Ystads IF
27M40PeterTall1977Björnstorps IF
28M45MartinHolm1973IS Göta
29M55MatsBerglund1962Ystads IF
30M55SvenLindeberg1963IS Göta
31M55HåkanReistad1964IS Göta
Heat C start 14.50
32MotionHåkanOhlsson1985---
33M60LeifLarsson1956Genarps IF
34M60ChrisDaanen1959IS Göta
35M50FredrikAplander1969IS Göta
36F19LykkeSjöberg2003Ystads IF
37K45CamillaLindholm Borg1974Björnstorps IF
38M35PelleSjöberg1981Björnstorps IF
39MSHampusPersson1996Hässleholms AIS
40KSCarolineCarlander1991---
41M45MarkusJansson1974IS Göta
42M50GustavSande1969Genarps IF
43K50MiaHavinder1969Björnstorps IF
44M50HåkanEkfors1968Björnstorps IF
45M50PatrikOlsson1970IS Göta
46MSMarttiasCarlsson1969IS Göta
Heat D start 15.20
47M35AntonLarsson1982Genarps IF
48M40MickeSjöstrand1976Genarps IF
49M35BujarBega1983IS Göta
50K35CarolineNorrsand1985Ystads IF
51M50HåkanLarsson1969IFK Trelleborg
52M50Per-ErikMörck1966Hässleholms AIS
53M60CrispinHetherington1960Höörs IS
54M50ToniEinstulen1970Hlm-92
55M55Nils-ArvidOlofsson1964Ystads IF
56M50HenrikLindberg1969Genarps IF
57M55PeterHansson1964Björnstorps IF
58F19LinneaBjörkvald2003Björnstorps IF
59M50JanForsberg1966LK Myran
60F19MysaHillbur2003Höörs IS
61F19FilippaLonhage2003Höörs IS
Heat E start 15.50
62M55ErikLacayo1962Björnstorps IF
63K35VanjaTufvesson1985Björnstorps IF
64M45DanielOhlin1973Björnstorps IF
65M45DennisDue1973IS Göta
66K50LottaMörck1966Hässleholms AIS
67M65BoAndersson1952Genarps IF
68F19EliseEkfors2001Björnstorps IF
69K60EvaLönnqvist1956Ystads IF
70K60Anna-KarinHansson1956FK Snapphanarna
71M65TommyArnessonj1953Simrishamns AIF
72K40LuisaJönsson1977Ystads IF
73K55BodilMårtensson1964Björnstorps IF
74K50CaisaBergman1968Genarps IF
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Höörs Idrottssällskap, 05/07 15:17 
Höörs Idrottssällskap, 29/06 13:27 
Höörs Idrottssällskap, 16/05 19:01 
Höörs Idrottssällskap, 06/05 20:01 
Höörs Idrottssällskap, 23/04 13:58 
 
Sponsorer