Vi använder Cookies för att ge dig en så bra upplevelse som möjligt.

Silver F 17 Stafett SM
2019-05-27 11:56
Juni, Maja och Tilde
Höörs IS tjejer flickor 17 tog silver på stafett SM i Stockholm den 26/5! Startsträckan sprang Tilde och lämnade över pinnen till Maja som 3:a. Maja lämnade sen över pinnen till slutsträckans Juni, som hade två löpare precis bakom sig. Juni lyckades spurta in på en andra plats efter Tureberg.
Resultat DM 5000 m (fil)
2019-05-24 06:40
Under fliken Dokument finns en tydligare  resultatlista.
Resultat 5000 m DM 2019 Höör
2019-05-24 06:31
TidPlats
Isa EK -99 Björnstorps ifK2222.29,381
Lina Sollven -83 Björnstorps IfK3521.35,221
Annika Faager -76 Björnstorps IfK4017.07,031DM 1
Karolin Wennerbeck- 75 Björnstorps ifK4019.45,852
Lidija Jörgensen -78 Genarps IFK4021.51,283
Camilla Lindholm Borg -74 Björnstorps IfK4519.06,591DM 2
Beatrice Christensson -72 Heleneholms IFK4522.54,532
Katarina Hansson -66 Björnstorps IFK5023.45,521
Maria Möller -66 IK PallasK5025.27,642
Marie Olsson -63 Björnstorps IfK5519.23,701DM 3
Annika Rybäck -61 Björnstorps IfK5521.06,052
Catarina Petersson -58 GötaK6022.33,831
Anna-Karin Hansson -56 SnapphanarnaK6023.21,842
BrittMari Fagertun -51 HöganäsK6527.42,341
Ann-Magret Friberg -48 Björnstorps ifK7024.23,991
Gernot Ymsen -83 Pan KristiandstadM3515.47,621DM 1
Markus Sollven -82 Björnstorps IfM3516.09,942DM 2
Andreas Klingenbrant -83 GötaM3517.02,343
Christian Klingenbrant -80 GötaM3517.20,984
Fredrik Johansson – 81 Björnstorps IFM3517.51,395
Christoffer Danarö -84 ÅhusM3518.08,06
Martin Edvardsson -75 Ystads IFM4017.45,571
Henrik Nordh -73 Ystads ifM4516.42,811
Max Lundberg -70 Björnstorps IfM4517.19,012
Dennis Due -73 GötaM4523.19,223
Henrik Höglind -68 ÅhusM5017.53,221
Stephen Murray -66 Björnstorps IFM5018.19,82
Jonas Jönsson -66 Hässleholms FreeflowM5019.14,033
Jörgen Holmqvist -66 Heleneholms IfM5019.33,194
Håkan Larsson -69 IFK TrelleborgM5019.53,515
Gustav Sande -69 Genarps IfM5020.00,216
Jörgen Hejde -68 Genarps IfM5020.21,887
B-G Nilesjö -63 GötaM5518.05,11
Mats Berglund -62 Andrarums AifM5518.16,682
Peter Hansson -64 Björnstorps ifM5519.25,033
Erik Lacayo -62 Björnstorps IfM5520.30,264
Bengt Pedersen -61 Ik PallasM5520.55,285
Svenne Lindebergh -63 GötaM5521.10,506
Leif Larsson -56 Genarps IFM6018.17,11
Jerry Olsson -57 Björnstorps IfM6019.29,372
Lars Uddbäck -56 MaiM6020.50,563
Lars Björkqvist -59 Björnstorps ifM6021.28,744
Christer Wernersson -50 SnapphanarnaM6521.49,251
Bo-Göran Malmborg -50 Heleneholms IFM6525.08,552
Kerry Linell -50 Björnstorps ifM6525.56,703
Carl Almström -51 Björnstorps ifM6527.59,124
Magnus Bergh -49 Heleneholms IFM7022.36,191
Clive Cole -49 Björnstorps IFM7023.38,482
Klas Paulsson -47 Höörs ISM7025.18,323
Erwin Apitzsch -45 IFK LundM7026.52,764
Rune Persson -47 UF ContactM7028.02,125Ej VDM
Ulf Karlström -47 Heleneholms IFM7029.45,386
Åke Jonsson -43 Heleneholms ifM7524.10,541
Tobias Larsson -88 Ystads IFMS16.39,881DM 3
Hampus Börjesson -93 ÅhusMS16.51,762
Björn Hellrup -88 Pan KristianstadMS16.57,733
Simon Strand -94 Heleneholms IFMS19.14,524
Daniel Ekvall -94 Heleneholms IfMS20.20,315
Mojtaba Said Husseini 90 Höörs ISMS20.29,106
Axel Billström -90 Heleneholms IFMS20.42,117
Michael Nordahl -01 Ystads IFP1916.51,091
Heatindelning Första start 17.00. Därefter cirka 30 minuter efter
2019-05-22 09:38

Heat 5

Gernot Ymsen -83 Pan Kristiandstad M35

Anton Lindberg -00 Göta P 19

Markus Sollven -82 Björnstorps If M35 

Tobias Larsson -88 Ystads IF Ms 

Henrik Nordh -73 Ystads if M45 

Mike Baker -74 Göta M45 

Hampus Börjesson -93 Åhus Ms 

Andreas Klingenbrant -83 Göta M35 

Christian Klingenbrant -80 Göta M35

Michael Nordahl -01 Ystads IF P19 

Max Lundberg -70 Björnstorps If M45 

Rikard Andersson -73 Heleneholms IF M45 

Björn Hellrup -88 Pan Kristianstad Ms 

Annika Faager -76 Björnstorps If K40 

Jesper Sundewall -76 Heleneholms If M40 

Heat 4

B-G Nilesjö -63 Göta M55 

Simon Strand -94 Heleneholms IF Ms 

Martin Edvardsson -75 Ystads IF M40 

Henrik Höglind -68 Åhus M50 

Christoffer Danarö -84 Åhus Ms 

Leif Larsson -56 Genarps IF M60 

Fredrik Johansson – 81 Björnstorps IF M 35 

Mats Berglund -62 Andrarums Aif M55 

Svenne Lindebergh -63 Göta M55 

Camilla Lindholm Borg -74 Björnstorps If K 45 

Florentina Stojakovic -74 IFK Helsigborg K45 

Aron Lindeäng- 81 Björnstorps if M35 

Peter Hansson -64 Björnstorps if M55 

Stephen Murray -66 Björnstorps IF M50 

Jonas Jönsson -66 Hässleholms Freeflow M50 

 Heat 3

Marie Olsson -63 Björnstorps If K55 

Per Neuman -72 Björnstorps If M45 

Jerry Olsson -57 Björnstorps If M60

Karolin Wennerbeck- 75 Björnstoprs if K40

Daniel Ohlin -73 Göta M45 

Gustav Sande -69 Genarps If M50

Axel Billström -90 Heleneholms IF Ms 

Jörgen Hejde -68 Genarps If M50 

Nils-Arvid Olofsson -64 Ystads IF M55 

Jörgen Holmqvist -66 Heleneholms If M50

Håkan Larsson -69 IFK Trelleborg M50 

Jan Forsberg -66 Myran M50 

Erik Lacayo -62 Björnstorps If M55 

 Lars Uddbäck -56 Mai M60 

Annika Rybäck -61 Björnstorps If K55 

Heat 2 

Lars Björkqvist -59 Björnstorps if M60 

Bengt Pedersen -61 Ik Pallas M55 

Lina Sollven -83 Björnstorps If K35

Catarina Petersson -58 Göta K 60 

Christer Wernersson -50 Snapphanarna M65 

Daniel Ekvall -94 Heleneholms If Ms 

Peter Bengtsson -64 Ystads If M55 

Mojtaba Said Husseini 90 Höörs Is Ms 

Dennis Due -73 Göta M 45 

Palle Simonsson -43 Simrishamns Aif M75

Magnus Bergh -49 Heleneholms IF M70 

Eva Lönnqvist -56 Ystads IF K60 

Isa EK -99 Björnstorps if K22 

Beatrice Christensson -72 Heleneholms IF K45 

Katarina Hansson -66 Björnstorps IF K50 

Heat 1

Clive Cole -49 Björnstorps IF M70 

Anna-Karin Hansson -56 Snapphanarna K60 

Åke Jonsson -43 Heleneholms if M75 

Klas Paulsson -47 Höörs IS M70 

Erwin Apitzsch -45 IFK Lund M70 

Ann-Magret Friberg -48 Björnstorps if K70 

Bo-Göran Malmborg -50 Heleneholms IF M65

Kerry Linell -50 Björnstorps if M65 

Maria Möller -66 IK Pallas K 50 

Rune Persson -47 UF Contact M70  ej VDM

Carl Almström -51 Björnstorps if M65 

Björn Videfors -40 GF Idrott M 75 

BrittMari Fagertun -51 Höganäs K65 

Ulf Karlström -47 Heleneholms IF M70 

Simon i Lundaloppet!!!!
2019-05-06 08:35
 
DM/VDM 5000 m 23 maj 2019
2019-03-15 16:17
Datum: Torsdag 23 maj 2019
Plats: Jeppavallen, Höör Ingår i Skånes veterancup

STARTLISTA & TIDSPROGRAM:

STARTTID: Första start 17:00 (långsammaste heatet först) Start var 30:e minut.

AVPRICKNING:  Sker i samband med nummerlappsutdelning 45 min före start av respektive heat.

PRISUTDELNING: Efter sista start

RESULTAT: På vår hemsida samt Skånes friidrotts.

INBJUDAN: 

KLASSER VDM: M35-M85, K35-K85

KLASSER DM: MS, KS, K 22, M 22, F 19, P 19

KLASSER ÖVRIGA: Motion Män, Motion Kvinnor

STARTAVGIFT: 70 kr

BETALNING: För anmälda i tävlingsklass faktureras föreningarna i efterhand. För motionsklass betalas avgiften i samband med anmälan till bankgiro 5062-8866 eller Swish  (skriv namn och 5000 m i meddelandet).

ANMÄLAN: Via mail till Arne Mårtensson (famteamlop@hotmail.com) senast 12:00 den 20 maj. För varje tävlande, anmäl dessutom årsbästa eller trolig tid (realistisk) för optimal heatindelning. 

HEATINDELNING: Efter anmälda tider samt blandade kön.

UPPLYSNINGAR: 

Gert Möller gert.mller@telia.com  Tel: 0705535901
Arne Mårtensson famteamlop@hotmail.com Tel: 0737337952

ÖVRIGT:
Svenska Friidrottsförbundets tävlingsregler gäller, samt
Skånes Friidrottsförbunds regler för VDM.
Spikskor med högst 6 mm spik får användas.

Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från föreningen
Höörs Idrottssällskap, 12/08 10:30 
Höörs Idrottssällskap, 02/07 11:30 
Höörs Idrottssällskap, 28/06 12:17 
Höörs Idrottssällskap, 03/06 13:34 
Höörs Idrottssällskap, 15/05 12:53 
Höörs Idrottssällskap, 11/05 11:14 
 
Sponsorer